Spotkanie w Niemczech
Spotkanie Przyjació - budowanie wspó pracy i przyja ni - wrzesie 2009
RC Bydgoszcz od wielu lat realizuje idee rotaria skie wspó pracuj c z klubami w Palatynacie. Historia kontaktów mi dzy naszymi klubami pokazuje jak te idee si materializuj , przybieraj konkretne formy. To dzi ki wspó pracy z RC Bad Bergzabern i RC Germersheim SuedlicheWeinstrasse zrealizowali my w ostatnich latach dwa wielkie matching granty. To za spraw tej wspó pracy m odzie szkó bydgoskich odbywa w Niemczech praktyki, dwukrotnie Palatynat odwiedzi a m odzie owa Orkiestra Salonowa z Bydgoszczy, dzieci z polskiej szko y integracyjnej odwiedzi y swych palaty skich rówie ników w ich szkole bior c udzia w Hombacherfest. Organizujemy m odzie owe mi dzynarodowe obozy wakacyjne, a my rotarianie wzajemnie odwiedzamy si ka dego roku. Poznali my si ju dobrze nie tylko jako Kluby, wielu z nas nawi za o mi dzy sob kontakty osobiste, mo na wr cz powiedzie , e nawi za y si przyja nie. A dwu rotarian z Palatynatu - Bernd Siegels i Dieter Hoerner s cz onkami honorowymi naszego Klubu. W tym roku nasz Klub w dniach 18-21 wrze nia liczn , bo a 29 osobow delegacj , go ci w Palatynacie. Liczebno naszej grupy wiadczy o autentyczno ci i potrzebie takich kontaktów. Nasi niemieccy przyjaciele przygotowali niezwykle atrakcyjny program naszego pobytu. Poznali my histori i zabytki Moguncji w tym oczywi cie Muzeum Gutenberga i obchodz c jubileusz tysi clecie Katedr . Odbyli my rejs statkiem po Renie na trasie Bingen - St. Goarshausen / wszystkich poza malowniczymi widokami zadziwi o wykorzystanie rzeki do celów transportowych/. Odwiedzili my równie Alzacj , a tam historyczn starówk w Colmar oraz jad c szlakiem alzackich winnic zwiedzali my piwnice winne w Obernai. Byli my równie w szereg mniejszych urokliwych miejscowo ci po o onych po ród winnic Alzacji i Palatynatu, popijaj c z niemieckimi przyjació mi i gospodarzami regionu wspania e wino. Nasz uwag i rado zwróci a bardzo liczna grupa niemieckich rotarian, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w ca ym programie naszego pobytu.

Oficjaln form mia a uroczysta kolacja w hotelu Krone Hayna. Atmosfery uroczystego spotkania nie da si zapomnie . Wyst pienia znakomitych go ci przywo ywa y nie tylko tradycj i misj Rotary, ale mia y równie charakter manifestacji politycznej odnosz cej si do wzajemnych relacji historycznych i potrzeby budowania i pog biania przyja ni. Prezydent RC Germersheim Suedliche Weinstrasse Kurt Hechler w swoim bardzo interesuj cym przemówieniu nawi za do fundamentalnej roli wolnego ruchu spo ecznego Solidarno i Polskiego Papie a w przeobra eniach wspó czesnej Europy, a Prezydent RC Bydgoszcz Czes aw Tyburek przypomnia , e w dziele budowania wspó pracy i przyja ni jeste my tylko skromnymi kontynuatorami tego, co ju w historii mia o miejsce. To z Landau w Palatynacie wywodzi si Hans Boner i jego bratanek Severinus , którzy budowali pot g polityczn i gospodarcz Polski w pierwszej po owie XVI wieku. To pod zamkiem Hambach w 1832 roku 30 tysi cy zebranych ludzi fetowa o polskich powsta ców listopadowych.
Podczas spotkania prezydenci podpisali aneks do podpisanej wcze niej umowie o partnerstwie. Wi kszo z nas mieszka a w domach niemieckich rotarian. Wspólny pobyt to okazja na wymian do wiadcze , omówienie dalszych planów, a co najwa niejsze we wspólnych rozmowach wzajemne poznawanie si .

Leszek A. Bartkowiak RC Bydgoszcz

Ładuje się ... proszę czekaj